Az kori Egyiptom mvszetnek jellemz vonsai
Az ptszetben matematikai ismereteiket hasznltk fel arra, hogy szimbolikus mondanivalt fejezzenek ki, a kpzmvszetekben. 3000 v alatt alig vltozott mvszetk. A tmkat megvltoztathattk, de az elads mdja, karaktere lnyegileg azonos maradt. Ennek alapjn lehet kori egyiptomi stlusrl beszlni.
A mvszetnek elssorban a halotti kultuszt kellett szolglnia. Az alkotsok is leginkbb srokbl kerltek el: festmnyek a srkamra faln, a halott szarkofgjn, a halottat a tlvilgon szolgl szobrok s a neki odahelyezett ednyek, btorok, a vele egytt eltemetett kszerek.
Az ptszet jellemzi:
ptanyagok
A legtbbet hasznlt ptanyagok a napon szrtott tgla s a nd voltak. A kptkezsek homokk, mszk, grnit tmbkbl trtntek. A finoman faragott rszek dioritbl, porfrbl vagy alabstrombl kszltek. A templomokban elfordult a padl fmmel trtn bebortsa is.
ptszeti mfajok
Az ptszet alkotsait templomok, sremlkek, palotk s lakhzak kpviselik Ezeket emeltk idtll anyagbl (grnit, mrvny) A lakhzakat vlyog, fa s nd alkotta, ezrt az idk sorn elpusztultak.
A templom tpusa mr az birodalomban megjelent, de az jbirodalomban lett lland a felptse. A templomtpus mellett pltek barlangtemplomok s terasztemplomok is. Ezek az istensget szolgltk.
Az egyszer emberek fldbe vjt srba temetkeztek. Az uralkodk s elkelk viszont kptmnyekbe (masztaba, piramis). Az jbirodalomban jtt szoksba a sziklasrba val temetkezs.
Tr- s tmegalakts
A tereket egyetlen hosszanti tengely kapcsolja ssze. Ez fkpp templomok esetn rvnyeslt. A kptszetben az oszlopok (vagy pillrek) kzti fesztvot az thidal gerenda teherbrsa hatrozza meg. Bizonyos mreteken tl a tvolsg mr nem nvelhet, csak a magassg, s ezzel egyenes arnyban vastagszik az oszlop vagy pillr trzse. A felleteket csak a legritkbb esetekben trik meg nylsokkal (piramis szellznylsa, ajt, ablak).
Szerkezetek, alapelemek
Az egyiptomi ptszet tmaszgerends szerkezet. Kisebb tvolsgok thidalsnl elfordul azonban lboltozat is. A falak masszvak, lefel szlesednek, a falazatot alkot kveket habarcs nlkl, fa vagy fmkapcsok segtsgvel rgztettk. A padlt ltalban klap, nha fmlemez burkolta. Az egyszer lakhzakat agyagtgla vagy vertfal jellemezte. A falak lefel szlesednek, a prknyok egyszerek.
Kpzmvszet skmvszet
Az egyiptomiak nem azt brzoltk, amit lttak, hanem azt, amit tudtak. A teret ezrt skokra bontottk fl, az idt nem brzoltk. A festket rlt svnyokbl, korombl s tojsbl lltottk el, vzzel hgtottk, ecsettel vagy puha ronggyal vittk fel a felletre. Az rnokok rvesszt hasznltak, ez ksbb kisebb illusztrcik ksztsnek eszkze is lett.
Btormvessg
A srok gazdag btorzatot tartalmaztak. A btorok illesztsre csapszegeket hasznltak. A felleteket simra csiszoltk, lnk sznekkel s figurlis dsztssel lttk el (elefntcsont-, fajansz- s fmberaks).
Ikonogrfia
A frakat is istennek tekintettk. Az attribtumaik: az llszakll s a ketts korona voltak. A megdicslt frat llat kpben is brzoltk (szfinx). Szent llatokat is gyakran brzoltk.
Egyiptom mvszete korszakok szerint:
Neolitikum (Kr. e. 5. vezredtl)
A lakossg ekkor iszapbl formlt ovlis vagy kerek alaprajz kunyhkban lakott, halottaikat a kunyhk melletti ovlis srokba helyeztk. A mvszet emlkei hasznlati trgyak voltak, amit dsztssel lttak el. Megmunklsuk ltalban durva, de egy-egy ednyen, lndzsahegyen gondos munka figyelhet meg.
Predinasztikus kor (Kr. e. 4. vezred)
A srokat olykor kvel raktk ki. A famvessget kopors- s botmaradvnyok mutatjk. Kialakult a brmvessg.
A vzkrl elmaradozott a figurlis fests. Hrom sznt (fehr, fekete, vrs) hasznltak.Kompozcija rendezetlen, csakgy, mint a figurlis fests vzk. A tredkek embereket, vadszatot, harci jeleneteket brzolnak.
Archaikus kor (Kr. e. 3000-2650)
A nagyplasztika krbe tartoz alkotsok kzl kevs maradt meg. Ebbl az idbl val az Apisz-bika legrgibb brzolsa, mszktblra festve.
birodalom (Kr. e. 2650-2300)
A srplet elbb ngyzet, majd tglalap alapra plt, hat lpcs alkotja. Az els tkletes piramis a Vrs piramis lett, mely nevt bels vrs mszk bortsrl kapta. A IV. dinasztia piramisai ngyzet alapak. Bejratukrl jobbra bonyolult folyosrendszer, zskutck s aknk vezettek a halotti kamrhoz. Ezeknek az pleteknek a dsztst klnfle ltusz- s papiruszfejezetes oszlopok alkottk. A templomtl szakra ll a Nagy Szfinx szobra. Az V. dinasztia idejn megjelentek a naptemplomok.
A reliefek tmja igen vltozatos: vadszat, halszat, tnc, adbehajts, lakoma, munkabrzols stb. A rajzolat finomsga s a kompozci magas mvszei sznvonalrl tanskodik.
Kzpbirodalom (Kr. e. 2065-1585)
A szobrszatban kt tendencia klnthet el. A monumentalits, ami az birodalmi szobrokat jellemezte (I. Szeszsztrisz, III. Amenemhat szobra). A dli, thbai csoport, ezt szinte brutlis realizmus jellemezte. A lgy vonsok, a thbait erteljes arcvonsok jellemeztk. Jellemzk a mlyen rkolt szemek, ersen vel ajkak, kill pofacsont, bevsett rncok. Az iparmvszet emlkei a kirlyi csaldok srjaibl ismeretesek: gyrk, lncok, amulettek, diadmk, karperecek).
Msodik tmeneti kor (Kr.e 1585-1580)
Az orszgon a hkszoszok uralkodtak, kevs emlk maradt fenn. Az alkotsok az elz korok alkotsait utnozzk.
jbirodalom (Kr. e. 1580-1085)
A kirlyok nem piramisba, hanem sziklasrba temetkeztek. Szeld lejts, hossz folyos visz a szikla mlyben kialaktott srkamrhoz. A folyost idnknt kis szentlyek szaktjk meg, a srkamrt szles pillrek tagoljk. A magnsrokat nyitott udvar elzte meg, ahonnan hegyfalba vgott szentlyhez, msrszt a srt rejt aknba nylt bejrat. A kamra egy vagy tbb helyisgbl ll. A srokat a mindennapi let esemnyeit brzol festmnyek bortottk. Nagyon kevs magnszobor kerlt el.
Az oszlopokra s a bels helyisgek falaira vallsos jelenetek kerltek. A srok brzolsai kztt szigoran csak vallsi jelenetek lthatk..
Ksi kor (Kr. e. 1085-332)
A mmiaktelkek kz sznesen festett vagy fekete tintval rajzolt papiruszokat tettek, mgikus szveget illusztrl vzlatos rajzokkal.
Ptolemaiosz-kor (Kr. e. 332-30)
Kiemelked ptszeti emlkek fleg templomok. A rgi templomokhoz j szentlyeket csatoltak, de ptettek jakat is, melyek krl egsz telepls alakult ki. A templom elrendezse hagyomnyos: pln, ahonnan oszlopos udvarba nylt bejrat, ezt fedett oszlopcsarnok kvette szmos oldals kamrval vagy szentllyel, innen stt t vezetett a fszentlybe, ahol a kultuszszobor llt. Az oszlopok trzseit s falakat mlyen bevsett s krlrkolt reliefek dsztettk. Krltte raktrak, papi laksok, tvolabb tglbl plt magnhzak lltak. Ezek kzl a gazdagabbaki kbl pltek s falaikat dombormvek tagoltk.
Rmai foglals kora (Kr. e. 30 - Kr. u. 640
A korban plt templomok hagyomnyos alaprajzokat mutatnak (Esna, Phil, Kom Ombo).. A templomok oszlopai vltozatos kikpzsek, a ltusz- s papiruszfejezeteket srn variltk kinyl virgtpusokkal. A szentlyben fellltott istenszobrok, a papi portrk erteljes grg hatst mutatnak.
Hagyomnyos temetkezsi trgyak mellett megjelent a fatblra festett, enkausztikus mmiaportr amelyet a beplyzott mmia arca fl helyeztek. Ugyancsak megjelent a stukkbl formlt mmiamaszk, ami mr semmit nem rztt meg a rgi egyiptomi maszkok formibl. A keresztnysg hatsra a rgi isteneket rszben elfeledtk, rszben trtelmeztk. Ez vezetett a kopt mvszet kialakulshoz.
A koptok mvszete erteljesen rizte a hellenisztikus tradcit. Nemcsak a formkban, hanem a tmavlasztsban is (oszlopfkn s faragvnyokon antik mitolgiai jelenetek). Ezt az ptszet, szobrszat s festszet vizsglata egyarnt megersti.
A kopt festmnyeket, tblakpeket s falfestmnyeket egyarnt, erteljes kontrok jellemzik, mellzik a testisget, ers stt (nem fekete) kontrokat hznak
A koptok az iszlm alatt megtrt kisebbsgg vltak, mvszetk talakult geometrikus-ornamentikus mvszett.
Kzpkori mvszet
A korai iszlm mvszet (abbszida mvszet) emlkei mellett mg nagy arnyban tallunk kopt emlkeket. Ezutn kvetkezett a tlnida, a ftimida, az ajjbida mvszet, vgl a trk fennhatsg alatt a mamlk mvszet korszaka.
Az jkori Egyiptom mvszet
ptszet: Legjelentsebb emlke a kairi Egyiptomi Mzeum plete (1897-1902), melynek neorenesznsz klseje van. A neostlusok hatsra kialakult a helyi stlusforma.
Kiegszts:
Ikonogrfia
Mint az kori Kelet kultriban ltalban, az brzols mindig magt az brzols trgyt jelentette. Elvont tartalmakra utaltak ugyan, de teljesen konkrt mdon, az allegrit, szimblumot s hasonlkat nem ismertk. Ikonogrfijuk alapja az isten kiltt mindig egyrtelmen felfed attribtumok s rekvizitumok.
Anubisz: saklfej
Bsztet: macska
Hathor: tehnszarvak napkoronggal; szisztrum
Heper: szkarabeusz
Hnum: kosfej; fazekaskorong
Honszu: slyomfej,
Hrusz: slyomfej, gyermekhajfrt
zisz: fejn nevnek hieroglif jele, egy trn; ksbb Hathor attribtumt, a tehnszarvakat s napkorongot is tvette
Maat: egy madrtoll a fejn
Mut: kesely
|
Nebethet: fejn nevnek hieroglif jele
Nofertum: ltusz[2]
Ozirisz: mmiaknt brzoltk, kezben ostorral s psztorbottal
Ptah: mmiaknt, kezben
ankhos dzsed-oszloppal
R: slyomfej, napkorong
Szahmet: oroszln[2]
Szelket: skorpi[3]
Szobek: krokodilfej
Thot: bisz vagy pvin
|
Dzsszer szakkarai piramisa
Medumi piramis
A nagy Szfinx
A Vrs piramis belseje
Menkaur szoborcsoport
Rahotep alakja
Nofret (Rahotep felesge) alakja ugyanarrl a szoborrl
Piramis Fjjmban
Khn
Mentuhotepet brzol szobor
III. Amenemhat szobra
Szolgaszobrok
Asszuni sr belseje
Deir-el-Bahri, Hatsepszut terasztemploma
Memnn-kolosszusok
Luxori templom rszlete
Kirlyok vlgye
Abu Szimbel, sziklatemplom
A sziklatemplom rszlete
Hapu fia, Amenhotep szobra
Amarnai kerti jelenet
Ehnaton s csaldja Aton korongja alatt
Nofertiti bsztje (Berlin)
Tutanhamon halotti maszkja
Fgg Tutanhamon srjbl
Trn a srleletbl
Anubisz szobra a srleletbl
Horemheb szobra (Louvre)
A Ramesszeum romja
Kisbronz (Louvre)
Kockaszobrok (Louvre)
Irynefer kenyr eltt l (Louvre)
Tncosnt brzol osztrakon (Torino)
Macskk s egerek (osztrakon, Brooklyn)
Ozirisz, zisz s Hrusz a XX. dinasztia korbl (Louvre)
II. Sesonk brzolsa dombormvn (Kairi Mzeum)
II. Sesonk halotti maszkja (Kairi Mzeum)
Taharka fogadalmi ajndka (Louvre)
Kockaszobor (Berlin)
Szarkofg belseje a XXI. dinasztia korbl
dfui Hrusz-templom
Denderai Hathor-templom
IX. Ptolemaiosz portr (Boston, Museum of Fine Arts)
Trajanus ltal pttetett kioszk
Philae
Kom Ombo
Fjjmi mmiaportrk
Kopt oszlopf
Krisztust s Szent Mnszt brzol ikon (Louvre)