Az emberisg hossz fejldstrtnetben a mvszet viszonylag fiatal jelensg. Az ember ltal ksztett els szerszmok mintegy 600 000 vvel ezeltt keletkeztek, az eddigi ismert legkorbbi mvszeti alkotsok pedig krlbell 30 000 ve, az skkorszak vge fel, a legutbbi jgkorszakban keletkeztek.
Az skkori mvsz, aki gyjtgetssel s vadszattal teremtette el tpllkt, azrt ksztett szobrokat, rajzolt s festett, hogy a mgikus cselekmnyekkel, a zenvel s tnccal egytt a maga javra fordtsa a termszeti jelensgeket. A 15 000-10 000 vvel ezeltti korszakbl szp szmban maradtak fenn agyagbl, puhbb kbl, mammutagyarbl kszlt szobrok, dombormves, vsett tblk, barlangrajzok, s -festmnyek.
Szobrok:
A szobrok ltalban ni figurk. A termkenysgre utal testrszek nagyobbak, a fej s a vgtagok pedig kisebbek. Ezek az istenanya-szobrocskk sok nemzedk mvszetben hossz ideig jelen voltak. Nagyon kis mretek, kb. 10 cm magasak. A legtbbet az Atlanti-cen krnykn talltk, de egszen Ukrajnig fellelhetk. Legismertebb az Ausztriban tallt willendorfi vnusz s a Magyarorszgon elkerlt kknydombi vnusz. Ezek a szobrok blvnyok voltak, a nt nagy tisztelet vezte, a vadszat titokzatos oltalmazjnak tekintettk. A szobrok kisebb szmban brzolnak frfiakat is.
Rajzok, festmnyek:
Barlangokban, sziklkon is talltak rajzokat.
A kpek ltalban olyan llatokat brzolnak, amelyekre az skor embere vadszott. Ezek az llatok gyakran csoportosan, sebeslten vagy elpusztultan jelennek meg, fleg blnyek, orrszarvak mamutok s lovak leggyakrabban pedig rnszarvasok. A kpek a formk s mozdulatok alapos megfigyelsrl tanskodnak.
SKOR
1. Stonehenge, bronzkor
2. skori lakhzak (pl. (atal-Hyk, Jerich, Harappa, Mohendzso-Daro), Kr. e. 6000 k.
3. Willendorfi Vnusz, felspaleolitikum, Kr. e. 30 000 k. (Bcs, Naturhistorisches Museum)
4. Lausseli Vnusz (kdomborm), felspaleolitikum, Kr. e. 30 000 k. (Franciaorszg)
5. Szegvr-Tzkvesi Sarls isten, jkkor - Tiszai kultra, (Szentes, Koszta Jzsef Mzeum)
6. Szkta aranyszarvas Zldhalompusztrl, vaskor Kr. e. 400 k. (Budapest, Magyar Nemzeti Mzeum) (=MNM)
7. skori barlangfestmnyek (lascaux-i, altamirai), felspaleolitikum Kr. e. 15 000 k.
/Az anyagban az rettsgi felkszt tanrom segtett/
|